Rady a Tipy
Čím topit v krbu a krbových kamnech?
Pořídili jste si krb a nyní přemýšlíte, který typ topiva je nejvhodnější? Nehledejte žádné novoty a spolehněte se na léty osvědčené dřevo, které je vysoce výhřevné. Začtěte se pozorně do článku a zjistěte, čím je vhodné topit v krbu a krbových kamnech.
Rozdělení dřeva dle tvrdosti
• Tvrdé dřevo: dub, buk, jasan, javor, jabloň, hrušeň, švestka
• Středně tvrdé dřevo: kaštan nebo líska
• Měkké dřevo: modřín, bříza olše
• Velmi měkké dřevo: jehličnany jako je smrk, borovice, jedle, ale také topoly, vrby a lípy.
Výhřevnost je důležitou vlastností dřeva
Výhřevnost dřeva se liší v závislosti na druhu, nicméně správně vysušené krbové dřevo by v každém případě mělo dosahovat nejlépe 12-15 % max. 20 % vlhkosti. Aby bylo možné dosáhnout takového výsledku, musí dřevo schnout 2-3 roky. V tomto případě doporučujeme dřevo uskladnit na dobře větraném místě pod přístřeškem. Navíc je dobré si před topením ověřit, zda je dřevo suché. K tomu vám skvěle poslouží vlhkoměr. Stačí zabodnout 2 hroty do dřeva a okamžitě vidíme, jakou má dřevo vlhkost.
Sklo se špiní, zakuřuje se
Pohled na plápolající oheň a příjemné teplo, to je nejkrásnější požitek z krbových kamen. Proto je potřeba, aby kamna měla vždy čisté sklo. Nejdůležitější je zabránit nebo alespoň minimalizovat usazování sazí na skle při topení. To zajistíme správnou spalovací teplotou, suchým dřevem (vlhkost 18-20%), dostatečným přívodem vzduchu a vhodnou velikostí polen. Polena by měla byt malá, o průměru asi 8-10 cm.
Častou chybou je také „dušení“ ohně, aby se prodloužila délka hoření a nemuselo se často přikládat. To však vede k usazování sazí nejen na skle, ale také v kamnech, kouřovodech a v komíně.
Saze odstraníme ze skla tak, že na navlhčené noviny nachytáme jemný popel a tím otřeme saze ze skla. Čištění dokončíme setřením skla suchým papírovým ubrouskem. Dalším řešením je použití odstraňovače sazí.
Jak často čistit kamna a komín?
Při sezónním topení byste měli nechat podle normy ČSN 734201 komín odborně prohlédnout dvakrát ročně.
Je také nutné, abyste alespoň jednou za rok řádně vyčistili kamna, prodloužíte tak jejich životnost. Vyjměte všechny šamoty ze spalovací komory, podle jednoduchého návodu, kamna vysajte a šamoty uložte zpět.
V případě, že se kamna nadměrně zanášejí (špatný tah, vlhké dřevo, špatné spalování..) je potřeba kamna čistit častěji.
Jak často vynášet popel?
Na dně spalovací komory nechávejte 2-3 cm vysokou vrstvu popela. Popel působí jako izolace roštu, podobně jako šamoty na bocích kamen. To dovoluje zvýšit spalovací teplotu, která pomáhá k dobrému spalování. Kromě toho popel chrání rošt proti žhavým uhlíkům. Popelník je nutné pravidelně vyprazdňovat, aby rošt neležel v horkém popelu a neničil se.
Kamna kouří po otevření dvířek do místnosti
Neotvírejte dvířka před tím, než dřevo shoří na uhlíky !
Pokud kamna potřebujete otevřít dříve, dělejte to opatrně. Dvířka nejprve trochu pootevřete, aby se vyrovnaly tlaky a cca po 10 sekundách otevřete dveře na nezbytně nutnou dobu. Dalším důvodem může být špatný komínový tah. V takovém případě se poraďte s kominíkem.
Ušetřete s účinnou krbovou vložkou
Pro správný výběr je velmi důležitá účinnost krbové vložky. Čím větší účinnost, tím menší spotřeba paliva. Zákazníci často tomuto údaji nevěnují pozornost a většinou se řídí pouze udávaným výkonem (kW). Ale v dobře izolovaných prostorách stačí výkon ca. 8-15kW na celý dům. Není proto nutné kupovat krbovou vložku s velkým výkonem, ale s co nejmenší spotřebou. Dnes by již měl být standard účinnosti nad 70%. Ty lepší pak mají účinnost kolem 80%. Nejlepší krbové vložky (např. HARK ECOplus) mají účinnost 84-89%.